Přerušovaný pust je v dnešní době jedním z nejpopulárnějším nástrojům v oblasti zdraví, hubnutí a fitness. Tvrdíme Ano i Ne.
Jedná se o zcela jednoduchý princip, který byl znám už v dávné historii. Stal se součástí různých náboženství i duchovních cest, které se přizpůsobovali ke každodennímu životu. V minulosti nebylo běžné, aby lidé jedli pravidelně v intervalu 2-3 hodiny. Mnohdy přišli dny, kdy dokonce museli fungovat bez jakéhokoliv příjmu jídla. To je ale neomezovalo v praktikování každodenních aktivit. Dnes tento způsob využíváme převážně pro podporu očisty našeho těla, kterým podpoříme své zdraví, hubnutí a naše sportovní výkony.
Přerušovaný pust nespecifikuje, které potraviny máme jíst, ale naopak v jakém intervalu a časovém období. Ve své podstatě se jedná o určitý stravovací vzorec, který je potřeba pevně uchopit.
Mezi běžná a velice populární metody se řadí denní 16hodinnové půsty nebo půst po dobu 24 hodin dvakrát týdně.
Všechny tyto metody fungují na principu snížení kalorií. Tohle je důvod proč lidé díky této metody hubnou a lepé čistí své tělo.
Samotná studie doktora Marka P. Mattsona a Valtera D. Longa ukázala, že přerušovaný půst pomáhá snižovat obezitu, hypertenzi, astma a revmatoidní artritiduu lidí.
Podporujeme tuto metodu u lidí, kteří mají správné stravovací návyky v praxi např. pravidelně jedí, pijí dostatek vody, umí si poskládat jídelníček a zaměřují se na správnou stavbu makroživin, aby jejich tělo mohlo výkonně fungovat po celý den bez energetických výkyvů.
Jedná se o dietu, která má za cíl snížit příjem kalorií, a to se na mnoha lidech podepíše. Tato metoda je lákává pro rychlé a snadné výsledky v oblasti redukce hmotnosti. Je třeba si uvědomit, že navzdory její popularity není pro každého. Zvládne ji jen málokdo. Je velice obtížné dodržet podmínky diety hlavně v případě, kdy jídlo lidé milují nebo jím zvládají emoce po celém dni. Pokud už teď cítíte, že jídlo ovládá vás, nikoli vy svůj stravovací režim, tato dieta bude obrovským náporem na vaši psychiku a nadělá více paseky nežli užitku.
Lidé na přerušovaný pust reagují všemi způsoby, nedodržují přesné podmínky diety, mají méně energie což negativně ovlivňuje pracovní výkon, bolesti břicha, rozhodí si své stravovací návyky, mají problémy s regenerací těla, dostavuje se psychický nátlak, a nakonec se z toho stává mentální boj. Po ukončení přerušovaného pustu mají tendenci jíst ještě více než předtím. Nemají svého kouče, výživového poradce nebo nutričního specialistu. Nakonec docílí opačného výsledku. Místo hubnutí naopak přiberou a mají méně energie viz. Jojo efekt. Veškeré výhody, které jsme již zmínili se snadno vytratí. Z počátečního nadšení a osobního vítězství se stává nekonečné utrpení.
Z výše popsaných důvodů nedoporučujeme přerušovaný pust lidem, kteří jsou v této oblasti „nováčci“. Těmto pomyslným nováčkům doporučujeme naopak kurz Jídlo jako radost. Výsledky, které na svém těle a psychice zažijete, si následně díky osobnímu kouči umíte udržet. Zůstáváte spokojeni, pro své známe se stáváte vzorem a potřebnou motivací. Co víc si přát?
Zdroje:
Longo, Valter D., and Mark P. Mattson. “Fasting: Molecular Mechanisms and Clinical Applications.” Cell Metabolism: https://1url.cz/Frq9o+
Kurz Jídlo jako radost: https://centrumradosti.cz/kurz/
Intermittent Fasting 101: https://www.healthline.com/nutrition/intermittent-fasting-guide
The effects of diurnal intermittent fasting on the wake-promoting neurotransmitter orexin-A:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29387256/