5 tipů, jak přes Vánoce nepřibrat a přitom si je užít!

Vánoční svátky jsou spojovány s obdobím klidu, setkávání se s rodinou a přáteli, dárky, hojnosti v jídle i cukroví, ale také s přibíráním na váze. Jen velmi málo lidí dokáže vstoupit do Nového roku se stejným číslem na váze, jako na začátku Vánoc.

Proč se tak děje, je všem jasné – více jíme, méně se hýbeme. Jenže kdo by se chtěl na zrovna na Vánoce omezovat? Kdo by se chtěl vzdávat cukroví a jiných vánočních dobrot? Nicméně, vše má své řešení, které vám nyní chceme představit – 5 tipů, jak přes Vánoce nepřibrat.

Tip č. 1. VNITŘNÍ MOTIVACE

Jeden ze zásadních důvodů, proč neděláme určité věci je, že nemáme dostatečnou vnitřní motivaci. Často se snažíme přimět k činům něčím zvnějšku (např. odměny), ale to funguje jen krátkodobě a s mnohem menší efektivitou.

Pokud se nám podaří najít motivaci, která vychází zevnitř, máme vyhráno. Víte, kolik času nám zabere zhubnout po vánocích 5 kilo? Minimálně 2,5 měsíce času, než se váha vrátí do “původního stavu” (v případě, že víte jak správně zhubnout nebo vám pomáhá např. kouč).

Nyní se můžeme zamyslet nad tím, jestli není lepší těch pár dní udělat alespoň nějaké kroky k tomu, abychom přes Vánoce moc nepřibrali. A neznamená to, prožít Vánoce bez cukroví, kapra nebo salátu.

Tip č. 2. CO SI NAPEČETE, TO SI TAKÉ SNÍTE!

Vánoce bez cukroví si umí představit asi málokdo. Zamyslete se, kolik cukroví budete péct. Počítejte s tím, že co je doma, to se sní! Asi to všichni znáte.

Jak to tedy udělat, abychom si svátky užili naplno i s cukrovím, ale v Nové roce si oblékli tu samou konfekční velikost, jako loni?

  1. Zařadit pravidelnou pohybovou aktivitu – chůze (s holemi), chůze do kopce, cvičení s vlastní váhou, jakýkoliv sport. Nejen že “spálíte” snězené kalorie, ale celkově prospějete svému pohybovému aparátu.
  2. Napéct o 1/4 (pro odvážnější o 1/3) méně, než jste zvyklí. Tuto variantu vřele doporučujeme! Uvidíte, že to téměř nepoznáte, ale tělo vám za to velmi poděkuje.

Tip č. 3. NEĎOBEJTE, NAJEZTE SE!

Nedílnou součástí vánočních svátků jsou samozřejmě návštěvy a stoly prohýbající se jídlem. Máme tendenci ochutnat úplně vše, protože to vypadá tak lákavě! Máme pro vás dobrou zprávu: Klidně si dopřejte, ALE… naložte si to, co chcete ochutnat, na jeden talíř. A vše s láskou snězte, bez výčitek!

Díky talíři budete mít větší přehled o tom, kolik toho jíte, než kdybyste ochutnávali ve stylu “ďobání”: tam si ďobnu, ještě támhle si ďobnu. Proto, že toho nechcete sníst moc, tak jen ďobete, ale v konečném důsledku můžete sníst talíře klidně 3 nebo 4.

Tušíme, že nezůstane u jednoho talíře. A tak, pokud vás napadne, dát si ještě druhé kolo, tak si dejte. Ale po tomto kole se zastavte a dejte si “dvacet”. Ale ne na zádech, nýbrž 20 minutovou pauzu, než budete cokoliv dalšího jíst.

Je to doba potřebná k tomu, aby mozek zaznamenal, že jste nasycení a že tělo zkrátka už víc jídla nepotřebuje… Jistě, vidíme, jak se smějete… tělo nepotřebuje, ale hlava chce. 🙂

Tip č. 4. NEMUSÍTE CVIČIT, ALE MŮŽETE.

Také si myslíte, že když budete cvičit, budete mít „svá kila“ pod kontrolou nebo dokonce že zhubnete? Cvičení je skvělé a má opravdu mnoho benefitů, zejména zdravotních.

Nicméně často si lidé spojují kontrolu váhy se cvičením, které jim pomůže spálit spoooustu kalorií a když na cvičení nemají čas nebo sílu, považují to za příčinu jejich nadváhy.

Dovolte, abych vše uvedli na pravou míru. Cvičení má vliv na naše tělo (váhu, zdraví) “pouze” z 20%. Tukové zásoby se tvoří z jídla, ne z toho, že necvičíme.

  1. Kalorie se pohybem spalují, nicméně abyste spálili pouze 10 ks lineckého cukroví, museli byste 1:30 min chodit svižnou chůzí. Chce se vám?

Pokud nejste vyloženě nadšenec pro jakákoliv cvičení či sport, můžete spalování kalorií podpořit zařazením běžných aktivit, které jsou v tomto zimním období žádoucí. Možná, že je budete dělat s větší chutí, když vám ukážeme, že při nich spálíte stejné nebo i větší množství kalorií než u cvičení.

Zde je malý přehled aktivit:

Odhazování sněhu – 540 kcal/ hod, chůze ve sněhu – 300 kcal/ hod, úklid, když si “máknete” – 160 kcal/hod, mytí oken – 125 kcal/ hod, úklid – střední intenzita – 115 kcal/hod.

Tip č. 5. JAK UŠETŘIT KALORIE – RECEPT NA NEBRAMBOROVÝ SALÁT

Kromě toho, že tento salát chutná opravdu skvěle, je jeho největším přínosem nižší kalorická hodnota. Je to díky tomu, že brambory byly nahrazeny cuketou. Pokud bude cuketa pevná, téměř nepoznáte, že nejíte brambor.

Dalšího ušetření kalorií dosáhnete díky záměně klasické majonézy za sojanézu (k dostání ve zdravé výživě nebo koutcích zdravé výživy v supermarketech). Tímto opatřením sníte téměř o polovinu méně kalorií!

Největšího efektu dosáhnete v případě, že místo sojanézy přidáte do salátu tučný jogurt. Tímto získáte nejméně kalorickou variantu nebramborového salátu. Jogurt s 10% tuku obsahuje 5,5x méně kalorií, než majonéza! Navíc po takovém salátu se nebude cítit těžce a nestrávíte celé odpoledne poleháváním na gauči, ale zbyde vám energie i na nějaké aktivity.

Tip

Pokud si chcete zachovat svůj vlastní bramborový salát, doporučujeme mít saláty dva, ten na který jste zvyklí a náš odlehčený. Abyste mohli být v klidu, že si všichni pochutnají. A kdo ví, možná že někteří návštěvníci budou z možnosti výběru salátu  příjemně překvapení.

Recept:

 1 kg zelených cuket (BIO potraviny budou zdravější a méně okyselovat organismus)

❄️ 1/4 celeru

❄️ 2 ks mrkve

❄️ 2 ks petržele

❄️ 4-5 ks nakládaných okurek

❄️ 3 vejce

❄️ sojanéza (nebo jogurt řeckého typu 10% – např. Zorba)

❄️ na dochucení: šťáva z citronu, sůl, pepř

Alternativa: 300 g kvalitní šunky

Postup

Cukety a kořenovou zeleninu nakrájenou na kostičky dejte vařit na páru. Cuketu je třeba pečlivě hlídat, aby byla měkká na skus, ne rozbředlá. Uvaří se rychleji, než mrkev a petržel.

Uvařenou zeleninu dejte do mísy a nechejte zcela vychladnout. Cuketu, okurky, vajíčka (popřípadě šunku) nakrájejte na kostičky a přidejte ke zbytku zeleniny. Dle chuti přidejte sůl, pepř, citron a vmíchejte sojanézu. Salát jemně promíchejte a nechte uležet v lednici.

Držíme vám palce, abyste naše tipy dokázali dát do praxe a číslo na váze zůstalo stejné, nebo se pohnulo směrem nahoru minimálně.

Pokud byste tyhle Vánoce napoprvé podle našich tipů nezvládli, a přece jen pár kilo přibrali, máme pro vás nachystáno další řešení v podobě našeho kurzu Jídlo jako radost, kde vám pomůžeme nabraná kila po Vánocích zhubnout.

V kurzu Jídlo jako radost hubnou klienti po celý rok, nejen po vánočních svátcích. Ale pro jistotu si pohlídejte termín, případně rezervujte své místo, jelikož po Vánocích bývá kurz nejvíce obsazen.

Šťastné a veselé!

Přečti si o kurzu Jídlo jako radost, který pomohl už více než 2.000 klientům https://centrumradosti.cz/kurz/

Potřebuješ získat důvěru, přečti si reference od našich klientů

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *