Slunci, které nás udržuje při životě a zdraví, bychom měli věnovat v našem přemýšlení přední místo. Slunce je zprostředkovatelem veškerého života na zemi, bez něj nemůže existovat život.
Má vliv na rostliny, zelený pigment v listech – chlorofyl, schopný zachytit sluneční energii a uskladnit ji ve formě glukózy, což je základní kámen pro složitější sacharidy a je to
palivo, které nám dodává většinu energie. Sluneční světlo umožní, že rostliny vyrábějí i bílkoviny, tuk, vitamíny a to reakcí minerálních prvků a dusíku z půdy s vodou a látkami obsahujícími uhlík.
Prostřednictvím slunce vyrábí rostliny kyslík a kysličník uhličitý, prostředí nezbytné pro náš život. Reguluje teplotu a vlhkost na přiměřenou teplotu.
Kromě toho, že vytváří životní prostředí, je sluneční světlo využitelné i při léčení některých nemocí, jako doplňkový způsob léčby.
Vitamíny jsou organické látky obsažené v potravě. Působí jako katalyzátory metabolických procesů, odehrávajících se v každodenním životě.
Vitamín D „sluneční vitamín“ by měl být považován za hormon, protože je ho tělo schopno vyrobit působením slunečního světla na kůži. Člověk potřebuje denně asi 400 m.j. (mezinárodních jednotek) vitamínu D. Když nastavíte slunci svůj obličej na 15 minut, získáte více než denní dávku tohoto vitamínu.
V potravinách je nejkoncentrovanější dávka vitamínu D v rybích játrech. Je zárukou zdravých, rovných a silných kostí, se správným množstvím vápníku a fosforu a hraje roli při jejich vstřebávání ze zažívacího traktu a ukládá jejich odpovídající množství ve správném poměru do kostí.
Nepřímo dostáváme sluneční paprsky i v potravinách, které jíme.
Energie z potravin je ve skutečnosti sluneční energie uskladněná v chemické formě. Takže vhodná výživa našeho těla obohacuje naše tělo o sluneční energii. Více o vhodné stravě a výživě pro naše tělo, jak uvést vše do rovnováhy, se dozvíte v našem kurzu Jídlo jako radost kde k tomu přidáte i psychiku a pohyb.
Vybírejte proto ovoce i zeleninu nejen podle ceny, ale hlavně podle jejich původu. Ovoce a zelenina vystavená přímému slunci má nejen sytější barvu, ale i větší hodnotu pro naše tělo. Proto se naučte jíst jablka a hrušky se slupkou, nebo pečené brambory se slupkou a nevyhazujte tmavě zelené listy salátu, protože tím vlastně likvidujete část slunečních paprsků uložených v těchto potravinách.
Sluneční světlo také zabíjí bakterie, kterých je kolem nás obrovské množství na těle, šatech, na podlaze, na stěnách, na nábytku v tmavých místnostech. Člověk má na povrchu svého těla více živých tvorečků (bakterií), než celý svět obyvatel. Většina jich je neškodná, takže velké nebezpečí nehrozí, ale je prospěšné se sprchovat a koupat :-). Stejné je to s prádlem, které bychom měli věšet ven na slunce, které nejen dodává šatům vůni svěžesti a čistoty, ale ničí i mikroby.
Slunce má nejen léčivé vlastnosti pro naši kůži
Nejen slunce ale i světlo, které prochází okem, ovlivňuje lepší funkci některých částí mozku jako podvěsek mozkový, šišinka či hypotalamus a zlepšuje přenos signálu mezi nervovými buňkami. Určité vlnové délky světla se v našem oku přeměňují na nervovou energii, která se přenáší do horní části míchy a týlního laloku, kde se scéna zaznamená ,ale také ovlivní centrum bdělosti v mozku. Tato energie stimuluje šišinku mozkovou (epifýzu) l produkci melatoninu, který povzbuzuje činnost endokrinních žláz – hypofýzy, podvěsku mozkového, nadledvinek, pohlavních žláz, slinivky břišní a také zpomaluje růst a šíření rakoviny. Velkou část tohoto světla pohlcuje sklo, proto je dobré, aby naše oči dostávaly plné světlo nefiltrované skly brýlí a oken. Jinými slovy bychom měli často pobývat venku a dopřát nejen očím, ale i tělu sluneční paprsky – samozřejmě v bezpečné formě. V Centru radosti v kurzu Jídlo jako radost k tomu své klienty vedeme. A to nejen ke cvičení v místnosti na našem Fit klubu , ale i k pohybu na horách apod., tzn. venku.
Světlo se hodnotí podle indexu CRI (color-rendering index), který udává, kolik barev spektra obsahuje. Přírodní světlo má CRI 100,zářivka s denním světlem 91,standartní s bílým světlem 68,ostatní zářivky 56, takže toto umělé osvětlení nám nedává plné světelné spektrum a výzkum ukazuje, že to může nepříznivě působit na naše zdraví (televize, zářivky v místnostech, kde trávíme hodně času)
Naše kůže je orgán a první obranná linie našeho těla proti bakteriím a škodlivinám okolního životního prostředí.
Jde o nejjemnější a nejcitlivější mechanismus k regulaci teploty. Pro udržení své teploty organismu obíhá za horkého dne kůží každou minutu téměř 2,5 litru krve. Průměrný člověk má 19000 cm2 kůže a v každém čtverečním centimetru je asi 3,4 m nervů, stovky čidel bolesti a nervových zakončení pro hmat, teplo a chlad a asi 70 cm cév a vlasové, tukové a potní žlázy. Sluneční světlo dodává kůži hladkost a pružnost, zvyšuje odolnost kůže proti nemocem a infekcím. Opálená kůže lépe ničí mikroby než neopálená. Ale pozor, příliš velké množství může být škodlivé a vyvolat rakovinu kůže. Léčba slunečními paprsky se uplatňuje hlavně při kožních nemocech (akné, ekzémy, lupenka ap.)
Ale nejen slunce, ale i kvalitní výživa vám může pomoci v odolnosti proti infekcím, bakteriím a jiným škodlivinám. Pro ty, kteří si chtějí upevnit zdraví, mít lepší kondici, imunitu, cítit se dobře i po psychické stránce, mít i dostatek svalové hmoty a málo tuků, dozvědět se, co jejich tělo potřebuje, aby se „opravilo“ a zase dobře fungovalo, tak pro ty je tu naše Centrum radosti.
Dobrým příkladem pro Vás může být i můj příběh
Od 21 let měla problém s lupenkou a pořád hledala tu správnou alternativu pro své tělo, které mělo nejen projevy na kůži, ale neustále jsem se škrábala a sypaly se mi z hlavy bíle šupinky, takže když jsem si oblékla něco tmavšího, tak jsem to musela pořád oklepávat, a hlavně přes léto jsem se necítila dobře, protože jsem chodila jen málo oblečená a projevy nemoci byly vidět a nebavilo mně pořád někomu vysvětlovat, že jej ničím nenakazím, ale že je to projev lupenky, kterou trpím. Mojí záchranou byla kamarádka z turistického oddílu ve Frýdku, která mně přivedla na cvičení do Centra radosti a tím jsem se seznámila se svoji koučkou Adélkou. Moje první vyměření na Tanitě (speciální váze) bylo hodně špatné, vše v červených číslech, kondice obezita (2) a to já vždycky odmala ráda cvičila a hýbala se. Můj metabolický věk byl jen o 6 let menší, takže v 56 letech, kdy jsem vstoupila do kurzu, byl můj metabolický věk 50. Teď mám 61 let a můj metabolický věk je o 15 let nižší a já se i na těch metabolických 46 let cítím. V našem cvičení v Centru radosti stačím i třeba o 20 let mladším lidem a hodně jsem se posunula i v osobním rozvoji. Můj život je bohatší a plnější a více si ho užívám, spoustu věcí už řeším úplně jinak a s větším klidem. A nejen psychika mi v kurzu hodně pomohla(100%), ale i to, že jsem zlepšila svůj pitný režim a jídelníček a našla konečně návod na zklidnění a vymizení projevů mé nemoci a to i v tom, jakou stravu jsem začala do těla dávat, protože z 80% to jak se tělo cítí můžeme ovlivnit my sami stravou, tím co jíme a protože jsem přidala i pravidelný pohyb, který je sice v důsledku jen 20% ze 100% ,tak přesto je důležité, kolik je v mém těle kvalitní svalové hmoty a jestli mé tuky jsou v normě. Víte, měla jsem načtených spousty knih o zdraví, pohybu, psychice, zkrátka o zdravém životním stylu, ale víte v čem byl problém? V tom, že jsem ty poznatky z těch knih nedokázala dát do praxe a to pravidelně a dlouhodobě. A proto, pokud se chcete aspoň v jedné z oblastí které jsem vyjmenovala posunout, využijte našeho komplexního programu celkové změny zdravého životního stylu a absolvujte kurz Jídlo jako radost, kde všechny získané informace budete dávat hned 4 měsíce do praxe a odměnou vám bude váš cíl = výsledek, s kterým budete moct být spokojeni, tak jako já.
Za mě to bylo nejlepší rozhodnutí, které jsem mohla pro sebe a své tělo udělat. Samozřejmě sluníčko sehrálo v mé léčbě lupenky taky svou roli, ale když jsem to ještě rozšířila o poznatky z kurzu a zlepšila stravu, pitný režim, psychiku a přidala pohyb, tak benefit pro mé tělo byl obrovský a penězi nevyčíslitelný. Byly to nejlépe vložené peníze do mého zdraví a o to jsem se s vámi svým příběhem chtěla podělit. A jelikož jsem si pomohla zlepšit své výsledky, rozhodla jsem se tyto zkušenosti předávat i ostatním a konečně se má práce stala i mým koníčkem a jsem za to Centru radosti každý den vděčná. Hned zpočátku mně nadchla komplexnost kurzu : strava – pohyb – psychika. To jsem zatím nikde nenašla. Zkuste to i vy a možná jednou budete mít podobný příběh jako já se šťastným koncem. I když koncem, práce na sobě konec nemá a já jsem ráda, že na sobě můžu stále pracovat, zlepšovat se a rozvíjet se.
Sluníčko mně samozřejmě dobíjí a pomáhá
Ale bez toho, co jsem se naučila v kurzu by to nemělo všechno takový dopad a efekt pro mé tělo a zdraví. Čerstvý vzduch, slunce a dodání kyslíku do plic a do celého těla aktivuje celou naši osobnost. Slunce udržuje optimální koncentraci kyslíku a kysličníku uhličitého.
Kyslík dodává svalům sílu, zlepšuje naše myšlení a činnost mozku. Určité procento vzduchu musí mít elektrický náboj. Tyto ionty jsou buď kladné nebo záporné. Sluneční paprsek činí tento poměr optimální a to poměr záporných iontů ke kladným by měl být 4 ku 5.
Zvýšení kladných iontů může způsobit krvácení z nosu, bolest hlavy, zánět hrtanu a závratě, nadměrné množství oslabí funkci nadledvinek a jiných endokrinních žláz. Záporně nabité ionty snižují krevní tlak, přinášejí úlevu astmatikům a těm, co trpí sennou rýmou. Dýchání odstraňuje elektrický náboj ze vzduchu. Nejlepší je využít co nejvíce čerstvého vzduchu, nechat např. otevřená okna, kdy získáme směs kladných a záporných iontů ve správném poměru. Většina ústředních topení a klimatizace snižuje množství prospěšných záporných iontů.
Kladný vliv slunečního záření na kardiovaskulární systém jde ruku v ruce s prospěšností pohybu. Sluneční světlo, tak jako pohyb, snižuje rychlost srdečního tepu v klidu, harmonizuje činnost srdce, zvyšuje jeho výkon a zlepšuje jeho účinnost. Upravuje i krevní tlak – nízký má snahu zvýšit a naopak.
Sluneční světlo podporuje i imunitní systém, zvyšuje schopnost červených krvinek přenášet kyslík, neutrofily jsou výkonnější v pohlcování bakterií, zvyšují lymfocity B, T (ničící bakterie, viry). Jděte ven a umožněte svému tělu, aby se mohlo samo bránit. Sluneční světlo může snížit hladinu krevního cukru u diabetu, protože stimuluje beta buňky slinivky břišní k účinnější tvorbě inzulínu a podporuje tvorbu zvláštního enzymu (glykogen syntetázy), odebírajícího glukózu z krve a ukládá ji v podobě glykogenu v játrech. Správná výživa spolu s pohybem a slunečním světlem je výborný recept na ovlivnění cukrovky dospělých. A znovu opakuji, jak na správnou výživu, pohyb a psychickou pohodu, to se dozvíte v našem kurzu (odkaz na kurz Jídlo jako radost)
Sluneční paprsky mohou léčit, ale i velmi škodit! Pozor na předávkování, které může způsobit rakovinu kůže. Tomu můžeme předejít tím, když si dáme pozor a vyvarujeme se i lehkým spáleninám, snížíme množství tělesného tuku a zvýšíme obsah vlákniny v potravě užíváním antioxidantů (karoten, vitamín A, C, selen) a podpoříme imunitní systém. Neodpírejme si blahodárný vliv slunce, na druhé straně to však se sluncem nepřehánějte. Ať vám slunce co nejvíce slouží tím, k čemu bylo stvořeno.
Jana Kaplanová
„Koučka zdravého životního stylu Centra Radosti“