Jak zrychlit metabolismus po padesátce?

Jak zrychlit metabolismus po padesátce?

   Tohle téma je pro danou věkovou kategorii velmi vyhledávané, neboť je to věk, kdy zejména u žen dochází k hormonálním změnám ve vztahu k menopauze a s tím je velmi často spojeno i přibírání na váze. Proto mnoho žen v zoufalství usedá k internetu a hledá nejlépe rychlý, zaručený a jednoduchý způsob, jak v tomto věku zhubnout. A najdou jej. Odborně se tvářící články vytváří zejména u ženách přesvědčení o tom, že v 50 letech se hubne jinak (hůře) než ve 40, ve 30 atd., a proto je důležité použít něco speciálního, ať už koření, bylinku nebo doplněk stravy k tomu, aby byly schopné zhubnout.
   Pro klid duše vám hned v úvodu prozradíme, že nic takového nebudete k hubnutí potřebovat, ať už je vám 30, 50, nebo více let.

Kdo je viníkem naší nadváhy?

   Opravdu je na vině nadváhy po padesátce zpomalený metabolismus? Není tomu tak. Samotný nadpis v sobě skrývá hned dva mýty, které jsou často veřejnosti prezentovány jako fakta. Za prvé, že metabolismus se zpomalil a my ho můžeme zrychlit. A druhý mýtus je, že v určitém věku (kolem 50 let) se metabolismus zákonitě zpomaluje, a proto mají ženy po padesátce nadváhu.

Pojďme si tyto mýty objasnit

1. Mýtus – Zpomalený metabolismus a jeho nastartování

   Nejdříve si objasníme, co to je metabolismus. Metabolismus je energetická a látková přeměna, která se uskutečňuje pomocí chemických procesů v organismu. Na těchto chemických procesech přímo závisí veškeré tělesné pochody (dýchání, trávení, funkce srdce, mozku atd.), tedy náš život.
   Zjednodušeně řečeno, jde o zpracování kalorií z jídla a přeměnu na energii a látky, které tělo využívá k životně důležitým procesům, jako dýchání, funkce srdce, k regeneraci a k dalším výše zmíněným procesům. Metabolismus také zahrnuje vylučování odpadních látek.
   Tyto funkce probíhají u všech lidí plus mínus podobně. Mezi jedinci mohou být drobné rozdíly, ale ne takové, aby zapříčinily u jednoho obrovskou nadváhu a u druhého ne. Zjednodušeně řečeno, váš mozek, plíce, srdce a další orgány si zkrátka nemohou dovolit vykonávat své procesy jednou pomaleji a jindy zase rychleji.
   Výjimkou mohou být různé fáze dne, např. noc, kdy trávicí systém “odpočívá” a tudíž nespotřebovává tolik energie, jako když přes den jíme.
   Z logiky věci tedy vyplývá, že pokud nelze zpomalit metabolismus, není potřeba (nelze) jej zrychlovat.
   Proto často nefungují různé dobře míněné rady typu jezte více chilli a podpoříte metabolismus. Ano, možná v řádu jednotek, maximálně pár desítek kalorií vám chilli na krátkou dobu zrychlí metabolismus (tedy zpracování potravin), ale pro to, abyste zhubli, je zapotřebí zvýšit výdej energie o mnohem více kalorií. Spoléhat se na takové rady je cesta, která nevede k žádnému výsledku (hubnutí). Definici metabolismu bychom mohli vysvětlit i z pohledu potřeby energie pro tělo. Je to množství energie (kalorií), kterou tělo potřebuje k tomu, aby mohlo vykonávat veškeré své funkce. Každý jedinec má tuto potřebu kalorií (energie) jinou a je závislá na výšce, váze, pohlaví, fyzické aktivitě a dalších parametrech. Nelze se tedy porovnávat mezi sebou.

2. mýtus – V 50 letech se metabolismus zpomaluje

   Pojďme se podívat na druhý mýtus, který říká, že v určitém věku (kolem 50 let) se metabolismus zákonitě (zejména u žen) zpomaluje a proto mají ženy po padesátce nadváhu. Pravdou je, že okolo věku 50 let (ale někdy i dříve) se žena nachází v období menopauzy, neboli ztráty menstruace. Dochází k tomu díky hormonálním změnám, které vedou také k nepříjemným změnám jako jsou výkyvy psychiky (nálady), návaly horka, nadměrné pocení, úbytek svalové hmoty nebo řídnutí kostí. Může se také měnit ukládání tuku, méně na stehnech a bocích, více okolo pasu. Ovšem to, jestli budeme tuk ukládat do zásob nezáleží na tom, zda jsme v menopauze, ale na tom, jak se stravujeme. Přesněji řečeno, jestli příjem kalorií (jídla) je v rovnováze s naším výdejem. A zde je v drtivé většině případů zakopaný pes, ať už se to týká žen v menopauze nebo v jiném věku, nebo dokonce mužů.

Proč ženy v tomto věku přibírají?

Údajně polovina žen v menopauze přibere 2-5 kg na váze. Když se rozhlédnete na ulici kolem sebe, velká část žen ve věku 50 let nemá nadváhu pouze 2-5 kg. To by bylo na dnešní dobu extrémního nárůstu obezity takřka přijatelné. Nadváha je mnohem větší. Z praxe víme, že do období klimakteria vstupuje mnoho žen již s nadváhou, ne-li obezitou a v tomto období se jejich hmotnost ještě zhorší. Čili celková nadváha tvoří 10, 15 i více kilogramů. Příčinou ovšem není věk 50 let, ale jak už jsme si řekli, nadbytek přijaté energie.

Důvodů, proč ženy v menopauze jedí více, je několik:

  • Zajídají nepříjemné pocity, které “přechod” doprovází nebo psychické rozladění z toho, že stárnou, že přichází o svůj projev ženskosti (menstruaci).
  • Úbytek hormonů může způsobit změnu chutí (tíhnutí k sacharidovým potravinám – pečivo, ovoce nebo sladkosti). Netřeba se prozíravě ptát, ke kterému druhu potravin tíhnou nejvíce. 😉

Dalším důvodem, proč ženy v menopauze přibírají, je úbytek svalové hmoty a nedostatek pohybu. S tím je také spojen další velký problém a sice řídnutí kostí. Obecně je známo, že v dnešní době pravidelné pohybové aktivity ubývá. Čím jsme starší, tím méně se hýbeme. Nemáme na mysli sport, nebo návštěvu posilovny, ale běžný pohyb, který vykonáváme každý den v rámci dennodenních činností – chůze, úklid, práce na zahradě atd.
   Robotických pomocníků v domácnosti i na zahradách stále přibývá, v důsledku čehož se méně hýbeme. Proč bychom chodili se sekačkou po zahradě, když tam vpustíme robota, který za nás trávu dokonale poseče? Proč zametat každý den podlahu, když to za nás udělá robotický vysavač? Ale mačkáním knoflíku on/off nám svalová hmota nenaroste a závratné množství kalorií také nespálíme.

Na co se ve svém životním stylu zaměřit?

   Nadváha není problém pouze menopauzy, ale týká se všech věkových kategorií (i dětí) a obou pohlaví. Každý člověk (včetně žen v menopauze) by se měl zaměřit na to, co jí a jak je během dne fyzicky aktivní.

Jistě pomohou obecně známé rady jako:

  • Jezte více zeleniny
  • Omezte sladkosti
  • Obohaťte svůj jídelníček o bílkoviny
  • Omezte velmi kalorická jídla
  • Vyhýbejte se vysoce zpracovaným potravinám
  • Zařaďte více pohybu – choďte na procházky, využijte schody místo výtahu, dejte robotům pauzu a vykonávejte běžné každodenní činnosti – úklid, sekání zahrady atd.

   To vše se jednoduše řekne, ale hůře se to udělá. Ano, my to víme. Proto vzniklo Centrum Radosti, abychom na zásadní změny v životě nebyli sami. Kolik lidí z 10 si doma samo zacvičí? Typujeme, že maximálně jeden. Kolik lidí je schopno si připravit vyvážené jídlo? Počet bude zhruba stejný.

   Již mnoho let víme, že ve skupině je mnohem větší síla a pevnější vůle. My sami toho využíváme a vedeme k tomu i naše klienty, kteří dosahují skvělých výsledků. Nejlepší je zaměřit se na problematiku stravování a pohybu rovnou v praxi. Není zapotřebí povídat o sáhodlouhé teorii, protože ta vám vaše kila zhubnout nepomůže. Důležité jsou činy.

   A ty my děláme v našem kurzu Jídlo jako radost, který vám pomůže podívat se na to, co jíte a upravit tak, aby se vaše tělo začalo nadváhy zbavovat. Více informací o tom, co je kurz Jídlo jako radost, co se v něm naučíte najdete na našich webových stránkách. Kurz hubnutí https://centrumradosti.cz/kurz/

   Druhou důležitou aktivitou, kterou podpoříme hubnutí, je pohyb. Na ten se zaměřujeme ve Fitklubu. Ale nebojte se, cvičení není nuda, ale zábava! Alespoň v Centru Radosti to tak je. Nevěříte? Navštivte nás osobně ve Frýdku-Místku nebo on-line. Více o Fitklubu a videoukázky najdete na našem FB Centra Radosti zde: https://www.facebook.com/centrumradosti

Přejeme mnoho úspěchu při vaší změně životního stylu.
Tým Centra Radosti Frýdek-Místek
Zvláštní poděkování patří Katce Mertové

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *