Jak moc ovlivňuje psychika a stres naše hubnutí?

   Co v článku najdete?
Jak je možné, že psychika a stres ovlivňuje hubnutí, jaké se dějí procesy v těle a jak se snažit stres redukovat a dosáhnout optimální váhy.

   V Centru Radosti se zaměřujeme hodně na redukci váhy (hubnutí), optimalizaci váhy a umění si váhu udržet. Hubnutí je v první fázi ozdravný proces. Tělu se ulehčí fyzicky, ale i psychicky. Článek se věnuje hubnutí v psychické, mentální a postojové rovině. Přiblížíme Vám navíc, jak stresové hormony ovlivňují hubnutí samotné.
   U nás ve Frýdku všichni kouči pracují s psychikou. Psychika udává životní styl každého člověka. Každý z nás koučů zdravého životního stylu má vlastní silný příběh práce s sebou a se svou váhou. Někdo hubnul, někdo přibíral svaly a jiný rýsoval postavu. Každý ale nakonec musel řešit svou psychiku, ať chtěl nebo ne.
   V první fázi se každému ukázalo, že začít s hubnutím není těžké. Dokonce se dostavují i potěšující výsledky, pokud má člověk nějakou tu silnější vůli. A o to přeci šlo. Jenže pýcha předchází pád. Co se ukazuje všem časem je, jak jeho psychika vlastně funguje. A jaké postoje, myšlenky a zvyky ho přivedly do stavu, že nyní se svou váhou musí něco dělat, jinak by fyzické poškození nabralo směr, který už by byl neúnosný.
   Ukazuje se, jak psychika, naše mentální procesy, jak uvažujeme vědomě, naučeně i podvědomě, je silný motivátor, aktivátor změn, ale i blokátorem při redukci váhy. Asi Vás napadne, jak je to možné?

   Odpověď nabízí studie H.Murakamiho v jeho knize „O čem mluvím, když mluvím o běhání“, kdy popisuje stavy psychiky při změnách orientovaných na výkon:

  • Inspirativní myšlenka pro změnu
  • Snění a příjemné pocity o tom, jak budu vypadat
  • Rozhodnutí jít do akce – až euforie
  • Nadšení a dobrý pocit ze sebe v akci prvních pár dní
  • První kradmé myšlenky, jež snižují sebevědomí pokračovat
  • Dlouhotrvající dialog sám s sebou, něž jdu do akce

V tomto bodě nastává vážné rozhodnutí, které rozhoduje o negativním nebo pozitivním výsledku. Ukazuje se, že mocnou silou je síla vůle splnit si cíl. Velmi nás ovlivňuje míra sebereflexe, jak se známe, jaké máme informace a dovednosti, co dělat, když se bloky a zvyky přihlásí o slovo. Síla vůle je něco, co nás drží na nové cestě k vytouženému cíli, v nových myšlenkách, nových návycích. Uvědomujeme si ten nutný diskomfort při cestě hubnutí. Udržením si pozornosti na nový cíl, nás nevtahuje do starých kolejí nezdravého životního stylu, který nás dostal do obezity, nezdraví a problémů.
   Zde jsou ony dvě cesty, které mohou nastat:

  1. Návrat k životnímu stylu před zahájením změny (neúspěch). Ten označuje jako vystavění si utrpení, které je tak nesnesitelné pro člověka, že zkrátka cestu hubnutí klient vzdá. Jde o to, že nedokázal silou své vůle udržet pozornost na nový cíl a srovnával diskomfort s komfortem, který měl předtím.
  2. Udržením si pozornosti na cíl zhubnout přináší nutnost nějakých změn. Přeuskládáním si životních hodnot, posílení vnitřní motivace, reorganizace návyků i nových činností, silná energizace z malých úspěchů, které podpírají sílu vůle vytrvat, dojít vytouženého cíle, a nebo udržet si svou váhu (s tím se pojí i tzv. jojo efekt)

   Jak tedy ovlivňuje psychika hubnutí konkrétně?

   Jednoduše můžeme říci, že náš mentální postoj (jak moc něco chci) ovlivňuje naše myšlení (co se mi honí hlavou, pozitivní nebo negativní vize a myšlenky). Myšlení má tak silný vliv na naše chování (co a s jakým zápalem to dělám) a to určuje můj výsledek v hubnutí.
   H.Murakami v knize popisuje jednu důležitou fázi, která se dá vyjádřit jednoduchým vzorcem

UTRPENÍ = BOLEST x ODPOR

   Lidé, kteří si na cestě hubnutí dokáží netvořit si odpor, jsou daleko úspěšnější než TI, kteří nepřijímají cestu, jež k výsledku hubnutí vede. Je nutné zmínit, že každý je vystaven určité míře bolesti (bolest ze ztráty chuťově oblíbených potravin, konzumace spojená s požitky sledování TV atd.). Ale TI druzí si z toho dělají utrpení. Litují sebe, svých rozhodnutí, mají slabou vůli a celkově si neumí sami pomoci.
  

   V Centru Radosti Vás vedeme citlivým způsobem k hubnutí. Náš kurz Jidlo jako radost má tři důležité fáze. První je výuka o jídle, druhá o psychice a třetí je individuální přístup kouče zdravého životního stylu, který Vás provází fázemi změn. Dostává se Vám tak pomoci, která Vás vede k vytouženému cíli redukci váhy, rýsování postavy a celkovému ozdravení. Vice o funkčnosti a doporučení jít do kurzu zde: https://centrumradosti.cz/kurz/

Inspirativní citát od Oprah Winfrey: „Proměňte svá zranění v moudrost“

Stres a hubnutí

   Významným faktorem nezdravého životního stylu v dnešní době jsou faktory stresu a stres samotný. Stres je dnes dobře zmapovaný. Víme, že existuje několik typů stresů. Atavistický stres, eustres, distress atd. Vám ale stačí vědět, že některé stresy jsou aktivující k hubnutí (eustres) a některé nás při hubnutí blokují (distres)
   Zajímavým stresem pro hubnutí je eustres. Je to stres, který je krátkodobý. Je známo, že lidé, kteří se dostanou do krátkodobého stresu jsou daleko více výkonnější než kdy jindy. Podmínkou je, že stresová situace brzy opadne.
   Co se v takové situaci stane? Člověk přestane mít mentální bloky něco nedělat, soustředí se čistě na to, co je třeba dělat, a ne na to, v čem je špatný nebo co ho nebaví. Výsledkem je, že se brzy dostaví výsledky, o kterých snil, a ke kterým se před vyvolanou stresovou situací nemohl sám probojovat.
   V této situaci, jak správně tušíte, jsou stresové hormony stejně tak důležité a dobré, jako pro našeho předka před deseti tisíci lety, kdy ho honil Srstnatý nosorožec a on díky stresu dokázal, ani neví jak, vyskočit na větev stromu dva metry nad zemí a zachránit si tak život.
   Můžeme se není bavit i medicínsky, co konkrétně za hormony to způsobilo, jaké efekty v těle to přineslo, ale o tom jsou jiné články.

   Nepříjemnou zkušeností je dlouhodobý zažívaný distres. Tento stres je charakterizován, že naše tělo je ve stresu tak dlouho, že si na situaci zvykne. Základem je absence duševní hygieny, umění sebe dávat na první místo v duchu, když nejsem v pohodě já sám, nemůže být ani mé okolí. Naše myšlenky abstinují od pozitivních závěrů. Svět se obalí do jakési negativní mlhy. Dochází ke stavu, kdy neumíme životní situace strávit. Stres se nám snaží zachránit život a pod vlivem stresových hormonů nás uvádí do extrémní výkonnosti. Na druhou stranu se vytrácí radost ze života. Po čase se vytrácí i výkonnost, která byla dříve nad očekávání. To nás vede ke špatným vnitřním myšlenkám. Propadáme se hlouběji a hlouběji. Saháme po chutných, ale nezdravých potravinách a kompenzujeme si ztráty dobrých pocitů. Jsme ve stresu. Nedokážeme se sami stresu už zbavit. Pomáhá jen gradace v užívání alkoholu, medikamentů a mnohdy i drog. Člověk čím dál více potřebuje intenzivní pocity, aby zapomněl. Hledá útěchu tam, kde není. A jednoho dne mu tělo vypoví službu. U někoho za deset u jiných za třicet let. Velmi častým jevem je zde nezdravé hubnutí a redukce váhy, svalové hmoty apod.
   Toť důsledky nesprávné práce s psychikou. Netřeba hledat viníky nebo důvodu. Je třeba hledat způsoby, jak z těchto situací ven.
   V Centru Radosti, každý kouč má za sebou to, co mnozí klienti před sebou. Pomáháme psychicky tam, kde si neumíte sami pomoci. Proto je našim mottem STRAVA – POHYB – PSYCHIKA.
   K pohybu snad je tolik, že aktivitou se harmonizuje hormonální systém v těle. Vylučují se hormony štěstí. Mimo to se startuje metabolismus a vnikají tak velmi dobré podmínky pro změny. O tom ale zase příště.

   Nevíte, kde začít nebo co udělat? Dejte se pro začátek do klidu třeba touto metodou: „7 kroků k meditaci“ https://centrumradosti.cz/7-kroku-k-meditaci/

   Zakončím tento článek tipem na knihu, která poukazuje na souvislosti mezi psychickými bloky (zraněními, nezpracovanými situacemi, traumaty), stravou a zdravím

„Jak naše vnitřní zranění ovlivňuje to, co jíme“
Lise Bourbeau

Zdroje: Haruki Murakami „O čem mluvím, když mluvím o běhání“ https://cs.wikipedia.org/wiki/Haruki_Murakami

Facebook: https://www.facebook.com/centrumradosti

Instagram: https://www.instagram.com/centrumradosti/

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *