5 + 1 tipů, jak zastavit přejídání

Čas od času se přejí každý z nás. Oslava narozenin, posezení s přáteli, vánoční svátky či Silvestr. Pokud je to výjimečně, tak si z toho nemusíme dělat hlavu. Horší varianta je, pokud se přejídáme opakovaně tzn. začneme jíst, neumíme s tím přestat a během krátké doby sníme obrovské množství jídla. Pořád máme na něco chuť, nedokážeme to zastavit. Je to zkrátka silnější než my. Většinou si tuto situaci ani neuvědomujeme.

Pokud nás přepadne záchvat a začneme nekontrolovatelně jíst, většinou ani hlad nemáme, i když někdy bývá spouštěčem. Přejídání má většinou sociální anebo psychologickou příčinu. Jídlem se snažíme zbavit stresu nebo jiných negativních pocitů jako je např. deprese, úzkost, strach. Bohužel po jídle nemáme pocit uspokojení, ale naopak jsme více frustrováni a prohlubujeme si v sobě pocit méněcennosti.

Pozor! Ne každý člověk, který se přejídá, musí být obézní. Touto poruchou trpí i lidé s normální váhou.

Jak se projevuje přejídání?

  • jídlo většinou hltáme
  • množství jídla na talíři je mnohem větší než standardní porce
  • máme pocit napětí, od kterého nám pomůže pouze jídlo
  • po jídle trpíme pocitem viny, jsme smutní a sami sebou znechuceni
  • tento stav se objevuje 1-2 x týdně v průběhu půl roku

1-42465063

 5+1 tipů, jak nad tímto chorobným přejídáním vyzrát

  1. Najděte, kde je zakopaný pes

To nejtěžší, ale zároveň nejdůležitější je najít spouštěč. Přejídání bývá problém především psychického rázu. Může jít o stres, osamělost, stereotyp, nudu apod. Zahloubejte ve svém nitru a pokuste se najít situace, ve kterých se vám potřeba přejídat se objevuje. Jakmile najdete, kde je zakopaný pes, máte z půlky vyhráno. Prostě se snažte daným situacím vyhýbat, narušit stereotyp.

  1. Hlad je převlečená žízeň

Dalším trikem, jak tělo a především mozek přesvědčit, že jsou sytí, je pít dostatek tekutin. A tekutinami se samozřejmě myslí čistá, neperlivá voda, případně kvalitní neslazený čaj. Dodržování pitného režimu vám zaplní žaludek a nebudete mít pocit hladu. Stačí vypít 250 ml vody 20–30 minut před každým jídlem.

  1. Zapomeňte na multitasking!

Jen se přiznejte, kolik z vás jí při sledování televize, čtení novin nebo surfování na internetu? Asi většina. To je ale třeba změnit. Když se při jídle zároveň věnujete i něčemu jinému, jídlo samotné moc nevnímáte. Tělo pak má pocit, že vlastně ani nejedlo a pak vás honí mlsná. Proto se při konzumaci jídla zaměřte pouze na něj a nic jiného. Pořádně si jej vychutnejte.

  1. Servírujte na menší talíře

Když si tu samou porci jídla naservírujete na menší talíř než obvykle, opticky se bude zdát, že je porce větší. Ošálíte tím i mozek, který bude mít pocit, že toho jídla sníte víc, než na tom talíři ve skutečnosti bylo. To nás chrání před přejídáním a navíc ušetříte za vodu a prostředky na mytí nádobí, což je zároveň přínosné i pro životní prostředí.

  1. Mějte doma jen zdravé potraviny

Nakupte si domů pouze zdravé potraviny a všechno nezdravé, co už doma máte, nekompromisně vyhoďte. Vždycky bude lepší, když sníte na posezení kilo pomerančů než pytlík brambůrek.

Malý extra tip na závěr: Napište si seznam činností, kterými se zabavit, když na vás přijdou chutě. Seznam si vyvěste na viditelné místo a vždy, když vás přepadne „žravka“, splňte jeden úkol ze seznamu.

Mnoho lidí má s přejídáním problém a nechtějí o tom mluvit. Sami nedokážou z tohoto začarovaného kruhu vystoupit. Ale jsou mezi námi i takoví, kterým se to podařilo,  a rádi by se o své zkušenosti s vámi podělili.

Proto si nenechte ujít náš online webinář „JAK ZASTAVIT PŘEJÍDÁNÍ“, který budeme vysílat  8.2.2017 od 19:00 hod.

Získáte od nás nejenom další tipy, jak skoncovat s přejídáním, ale uslyšíte i příběhy našich hostů, kteří jsou nyní na sebe pyšní, protože si díky správné pomoci a podpoře upravili jídelníček, a vytvořili si tak „zdravý“ vztah k jídlu.

Registrujte si své místo na webináři  >>>

 

Komentáře
  1. Nikoll napsal:

    Dobrý den, chtěla bych pomoct prosím vás mohl(a) byste mi napsat na fb? Email nepoužívám… Na fb se jmenuji Len Niky

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *