Věříme, že pro vás budeme inspirací 
i partnery
na vaší cestě za zdravějším 
životním stylem.

Pitný režim je základ zdraví

Jak by to mělo vypadat a co všechno voda ovlivňuje?

Voda je skutečně základ každé naší buňky. Veškeré metabolické procesy v našem těle  probíhají ve vodním prostředí. Je jasné, že naše tělo ke správné funkci veškerých procesů, které se v něm odehrávají, potřebuje vodu.

Je také jasné, že v každém okamžiku našeho života určitým způsobem vodu ztrácíme. Ať už  dýcháním, pocením či vyprazdňováním, a to i během spánku. Zkuste si udělat malý pokus. Večer než půjdete spát, si zajděte na toaletu a poté se zvažte, následující ráno po probuzení si opět zajděte na toaletu a znovu se zvažte. Rozdíl váhy pak bude představovat úbytek vody, kterou váš organismus ve spánku spotřeboval.

Voda v našem těle plní další dvě základní funkce:

1) rozváží po těle živiny

2) odvádí z těla toxické látky a odpad

A aby tyto dvě funkce fungovaly na 100%, je třeba dodržovat správný přísun vody. Nedodržením tohoto přísunu a nepřijímáním nové vody má za následek zadržování staré vody a nedostatečnou cirkulaci vody v těle. V tomto případě mohou nastat různé zdravotní problémy a komplikace, mezi které patří: bolesti hlavy, migrény, bolesti zad, problémy s vylučováním, zhoršení ekzému či akné, zvýšený krevní tlak, nateklé klouby či pocit oteklého celého těla, suchá kůže- především v oblasti loktů a kolen, vrásky. Dokonce i kruhy pod očima, povislá víčka mohou naznačovat nedostatečný pitný režim a zhoršující se funkci ledvin, které se v důsledku nedostatečného příjmu vody ucpávají!

Možná tě právě napadla otázka, kolik máš vlastně vypít vody a kdy?  Dostáváme se k všeobecně známým informacím, podle nichž bychom měli vypít  2 až 3 litry denně. Jako základní informace je to dostačující. Já ti nyní ale prozradím, jak to má vypadat 100% správně a přesně.

Pro správný pitný režim existuje jednoduchý vzoreček, a to tenhle: Na 10 kg tělesné váhy naše tělo potřebuje 0,4 litrů vody. To znamená, že pokud vážím 80 kg potřebuji vypít 3,2 litrů vody za den ( 8* 0,4 = 3,2)!

 

Dále bychom se měli řídit těmito pravidly:

1) Naše tělo se řídí tzv. biorytmy. To znamená, že od čtyř hodin ráno do dvanácti hodin se nám čistí tělo a vylučování je tak nejproduktivnější. V této době bychom tedy měli pít více, konkrétně dvě třetiny z naší denní dávky bychom měli vypít právě do dvanácté hodiny. V našem případě (80 kg) odpovídá dvěma třetinám 2,1 litrů vody, které bychom měli vypít do dvanácté hodiny a zbylých 1,1 litrů do osmnácté hodiny. Po osmnácté hodině už pijeme minimálně nebo vůbec, aby voda mohla opustila organismus a my se v noci nebudili na záchod.

2) Ráno, během půl hodiny po probuzení, bychom měli vypít 0,5 litrů vody a teprve POTOM snídat! Den začínáme vodou, abychom nastartovali náš metabolismus. Co se týká pití vody u oběda,  je lepší se napít před obědem, než po něm! Pití vody při a po obědě ředí enzymy, které tráví potravu. Ideální je pít až půl hodiny po jídle.

3) V případě, že si během dne dopřejeme KÁVU, která jak je známo odvodňuje, musíme navýšit svou denní normu vody. A to tímto způsobem: vypiji-li 0,3 l kávy, musím navýšit normu o 0,6 l vody- čili o dvojnásobek! V případě, že mám do svého dne zařazený sport,  je třeba během této (např. hodinu trvající) sportovní aktivity vypít další litr vody navíc. Zde je vhodnější vodu obohatit o  izotonický přípravek- tzv. jonťák. Vodu musíme při sportu doplnit především z důvodů rychlejšího dýchání, zvýšené míry pocení a vyšší spotřeby vody, které sportovní aktivita způsobuje.

Zde je názorný příklad:

a)

Vážím 80kg/nepiji kávu         8 * 0,4 = 3,2l vody

Ráno vstanu.                             0,5l vody

Snídaně

Do 12 hodiny                            1,5l vody

Do 18 hodiny                           1,2l vody

 

b)

Vážím 80kg                            8 * 0,4 = 3,2l vody

Vypiji 0,5l kávy                      2 * 0,5 = 1l vody

Musím vypít                           4,2l vody

Ráno vstanu                           0,5l vody

Snídaně

Do 12 hodin                           2,3l vody

Do 18 hodin                           1,4l vody

 

Teď jsme popsali, jak by měl vypadat správný pitný režim. Pokud tvůj stávající pitný režim nevypadá tak, jako ten ideální, který jsme popsali, tak tě prosíme o jednu věc. Nesnaž se jej dodržet v plných dávkách hned od zítřka. Raději se k němu začni dopracovávat postupnými kroky. Pomaličku, polehoučku. Nezvládneš-li na lačno vypít půl litrů vody, nevadí. První týden pij deci a každý týden deci přidávej. Nezvládneš-li vypít tři litry vody za den, ale jen litr, nevadí. První týden pij litr a každý týden přidávej čtvrt litru navíc. Jestliže během dne zjistíš, žes zapomněl pít, nedoháněj to, zbytečně tím zatížíš organizmus. Vše musí byt postupné a ne jednorázové!

Ještě je zde jedna věc, na kterou tě musíme upozornit. Jakmile zvýšíš příjem vody, začneš automaticky chodit více na toaletu. To proto, že dáváš do těla více vody, než kdy předtím. Tělu bude prvních pár týdnů trvat, než ti uvěří, že to myslíš vážně a že ses rozhodl pít. Budeš fungovat jako průtok. Nemůžeme ti říct, jak dlouho, protože u každého je to jinak. Ale v průměru to trvá zhruba 3 až 6 týdnů, než danou vodu tělo začne vstřebávat a problém s toaletou se ustáli do normálu. Ale je možné, že v dopoledních hodinách na toaletu zavítáš častěji a to proto, že si svému metabolismu začal/a (pro jeho čistící procesy v dopoledních hodinách) poskytovat ty správné podmínky a on na základě toho vylučuje toxiny a odpadní látky z těla ven. Takže buď rád/a za to, že chodíš častěji na WC, protože tak poznáš, že se tvé tělo čistí.

A poslední věc. Jestliže máš v dnešní době nadváhu, tak je dost možné, že v důsledku zařazení správného pitného režimu, ti nějaký ten kilogram ubude. V tom případě se mění i tvůj pitný režim. Při poklesu váhy se zmenšuje norma tvé denní dávky vody. V opačném případě, kdy váha stoupá, se naopak denní dávka vody musí zvýšit.

Více informací se dozvíš v ebooku zdarma, který ti rádi zašleme.

Přejeme krásný den plný radosti

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *