Emoce a trávení

Naše tělo je jen odrazem toho, jak se cítíme uvnitř. Naše zdraví do značné míry ovlivňují naše pocity, a pokud v sobě skrýváme nezpracované emoce, přichází nemoc.
Stres je největší zabiják!

Naše tělo je úžasné, snaží se s námi komunikovat a trávicí soustava nám velmi srozumitelným způsobem dává najevo, kde máme hledat pravou příčinu našich potíží. I čeština je kouzelná, stačí jenom poslouchat, co říkáme…

Jsme to, co jíme – to už jste určitě slyšeli mnohokrát. Zkusme si trochu pohrát se slovíčky – v životě jsme takoví, jak jíme. S lidmi i běžnými událostmi jednáme podobně jako s jídlem. Všímejte si, kdo sousta agresivně trhá a hltá a kdo naopak každé sousto důkladně a snad až přespříliš převaluje v ústech. Porovnejte charakter těchto lidí.

Ale pojďme k jednotlivým orgánům a jejich zprávám.

  1. Žaludek nám ukazuje, jak dokážeme trávit a strávit situace, které k nám přicházejí. Pokud je nedokážeme přijmout, případně řešit nebo opustit, náš žaludek obtížně tráví. Nestrávené situace provází zloba, která se projevuje zánětem žaludeční sliznice, a může vyústit až v žaludeční vředy. Situace, které se nám vysloveně příčí a nedokážeme je přijmout, vracíme a zvracíme. Tak vzniká žaludeční neuróza.
    Po žaludku následuje tenké střevo, které začíná dvanáctníkem. Sem ústí vývody ze slinivky a žlučníku.
  2. Slinivka je orgán lásky. Lásky k sobě i k ostatním živým tvorům. Ukazuje, jak jsme schopni lásku dávat i přijímat. Symbolem lásky je cukr a hormon inzulín, který slinivka produkuje, rozhoduje o jeho osudu v těle. Kolik z nás nahrazuje chybějící cit a něhu sladkosti? Cukrovka je zkreslené pojetí lásky. Není-li po tvém, ještě to neznamená, že nejsi milován! Láska je všude, jenom se málo snažíme spatřit ji a také dát si ji sami sobě
  3. Zánětům slinivky velmi často předchází potíže se žlučníkem a ucpanými žlučovody. Žlučník je agresivní orgán a žlučového člověka pozná každý. Je vzteklý, zlostný, agresivní. Žlučník nás učí pracovat s agresí – nepoužívat jí jako přímý útok, ale strávit a zkrotit to, co je přebytečné, zbytečné. Žluč funguje jako mýdlo – velké tukové kapky rozkládá na malinké kapičky. Podobně můžeme protivníka „namydlit“ a jeho útok rozložit.
  4. Párovým orgánem žlučníku jsou játra a i ta souvisí s emocí zlosti. Játra mají mnoho funkcí, jednou z nejdůležitějších je detoxikace, tedy zbavování těla jedů. A to nejenom chemických, ale i mentálních – učí nás zbavit se jedovatosti a hledat správnou míru. Oslabuje je nezřízenost, přehnaná rozpínavost, příliš jídla, pití, sexu… Ukazují také, jak dovedeme milovat,tolerovat nedostatky druhých, zda s pokorou přijímáme úkoly, které před nás život staví.
  5. Tenké střevo má za úkol dotrávit, tedy rozebrat potravu a vstřebat živiny, tj. vzít si to potřebné. Pomáhá nám tedy analyzovat životní prožitky a vstřebává je ve formě zkušeností. Pokud ale situace příliš pitváme, tenké střevo už nemá sílu vstřebávat potravu. Zabývejte se problémy, ale možná dnes nemáte pochopit, proč se něco přihodilo. Tak i když ublížíte svému tenkému střevu, nepochopíte nic! Vše má svůj důvod, někdy na to přijdete.
  6. Tlusté střevo má především za úkol vylučovat odpady, to co tělo nepotřebuje. Na mentální úrovni nám ukazuje, jak umíme třídit situace, které k nám přicházejí a především jak je umíme opouštět, vypouštět. Jak umíme odpouštět a zbavovat se minulosti! Pokud v sobě nosíme nedořešenou minulost, ničíme sebe i druhé. Pokud se naučíme odpouštět a zbavovat se starých problémů, budeme mít volnou cestu. Pokud trpíte zácpou, zkuste si probrat skříně a šuplíky – pomůže vám to zbavit se i starých myšlenek…

A jakou roli má trávicí soustava v našem imunitním systému, si můžete přečíst na blogu v  mém článku zdravé trávení 🙂 

Přeji nám všem, abychom se naučili vnímat signály, kterými se naše tělo hlásí, a abychom jim správně rozuměli. Potom už nebudeme potřebovat nemoci a bude nám dobře. Držme si palce!

Mgr. Renata Lobodová

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *