Věříme, že pro vás budeme inspirací 
i partnery
na vaší cestě za zdravějším 
životním stylem.

Proč dříve byli lidé více zdraví a méně obézní?

Jak to vypadalo dříve?

Pojďme se podívat na to, jak to bylo dříve, než přišla doba rozvoje potravinářského průmyslu a dostupnosti všeho, na co si vzpomeneme. Rád v této oblasti poslouchám babičku a její vrstevnice.

Mají přesný náhled na dobu v 50-tých letech a současnost. Vidím tam patrné 4 rozdílové faktory.

1)    Pitný režim: V jejich dobách se pila převážně čistá voda z čistých pramenů.

2)    Strava: Byla sezónní a domácí kvality. Jedlo se pravidelně a strava obsahovala převážně rostlinné produkty, den začínal snídaní. Nežádoucích látek ve stravě bylo minimum.

3)    Pohyb: Denním pravidelným faktorem byla fyzická práce a u dětí různé pohybové hry a ranní procházky do škol a zpět.

4)    Stres: Nevím, jak to vnímáte vy, ale já jednoznačně vnímám, že v dobách babiček byla společnost klidnější, rodinné vztahy byly lepší a nikdo se nikam nehnal.

 

Jak to vypadá dnes?

No a nyní se pojďme zamyslet nad těmito stejnými faktory v dnešní době. Já ti k tomu napíši svůj pohled, s nímž můžeš, ale také nemusíš souhlasit. V případě, že nesouhlasíš, tak se nad těmito faktory zkus sám zamyslet a přijít na to, kde je rozdíl!

1)    Pitný režim: V dnešní době už není zdaleka pravda, že lidé pijí čistou vodu. V dnešní době marketů a různých vynálezů se pije všechno možné. Různě slazené minerálky, džusy všelijak dělané, kofoly, coca coly, různé čaje, když voda, tak s bublinkami a takhle bych mohl pokračovat dále. Ale na čistou vodu a pravidelnost v pití každý den, člověk v dnešní době neklade důraz.

2)    Strava: V dnešní době už rozhodně neplatí, že bychom jedli sezónní stravu. A už vůbec ne, že bychom ji měli kvalitní. Je také prokázáno, že u mnoha lidí den nezačíná snídaní, a když ano, tak v mnoha případech není vyvážená a výživná (káva, koblihy, různé pečivo, cigaretka). A s pravidelností ve stravě taky jednoznačně pokulháváme. Jí se méněkrát za den, ale ve větších porcích. Kromě toho obsahuje naše strava převážně živočišné produkty.

3)    Pohyb: Dnes už se nedá říci, že by se ve většině zaměstnáních při práci vykonával obzvlášť namáhavý pohyb. Spíše se jedná o náročnost psychickou. V době dopravy už se zdaleka nechodí pešky do škol, ale děti vozívá městská hromadná doprava či auto. A jejich odpolední aktivita je spojená více s počítačem, než s pohybem na čerstvém vzduchu. V dnešní době se jednoduše zapomíná na účinnost a účelnost aktivního pohybu.

4)    Stres: Toto téma je na dlouhé věty a pár hodin. Jednoznačně žijeme ve zvláštním systému, který se točí kolem peněz. Jsme hnáni k tomu, abychom vydělávali peníze a vzápětí je utráceli. Často se ženeme za něčím, co nikdy nedoženeme a mezi tím nám utíká to podstatné, co zrovna máme. A abychom se zklidnili, tak útěchu hledáme třeba v cigaretách, alkoholu, drogách, kávě, přejídání. Poté se chováme podrážděně na své okolí, které nám to vrací tou stejnou kartou. A dostáváme se do velice zvláštního začarovaného kruhu. Zdaleka už mnoho z nás nežije v harmonii a klidu, nýbrž ve stresu a spěchu.

Když si to vše spojíme dohromady, tak bychom měli pouvažovat nad tím, že pokud se někde sami nezastavíme a neuvědomíme si, kam jsme směřováni společností, tak si do budoucna zaděláme na dost velké maléry. A právě této problematice se budeme věnovat na tomto blogu. Zaměříme se na důležitost pitného režimu, správného stravování, zdravého pohybu a povíme si také něco o psychice.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *