Otroctví anebo svoboda?

Nemůžeme změnit svět, když nezměníme sami sebe.

Hlavní důvod vnitřní nesvobody člověka je jeho neznalost a především neznalost sebe sama. Dokud člověk nepozná sám sebe, dokud nepozná, jak pracuje jeho tělo, mozek a mysl, nemůže být svobodný, nemůže mít vládu sám nad sebou. Všechna antická učení prohlašují heslo „Poznej sám sebe“ za začátek cesty ke svobodě.

4 kroky k sebepoznání

1. Dýchání

Vše začíná nádechem a končí výdechem. Zaměřte se na svůj dech. Jak dýcháte? Rychle? Plytce? Do břicha? Anebo ani nevíte? Zkuste se teď zastavit ve čtení a třikrát se zhluboka nadechněte do břicha a zhluboka vydechněte. Jak se cítíte? Dech se prohloubí a zpomalí až v poslední etapě sebepoznání, a přitom cítíte, že tím se má začít.

2. Strava

Strava je lék i jed pro naše tělo. Strava a její kvalita je jeden z pilířů zdravého člověka. Pozor bychom si měli dát na tzv. bílé jedy jako jsou bílá mouka, cukr a sůl. Mnoho lidí má na těchto tzv. bílých jedech závislost, která se časem odrazí i na jejich zdraví. Pokud cítíte, že byste chtěli udělat změnu a  nevíte si rady,  tak absolvujte náš kurz Jídlo jako radost – buď fyzicky anebo online – kde pochopíte veškeré souvislosti jídla a psychiky.

3. Psychika

Vliv jídla na naši psychiku je větší, než si myslíme. Jakmile je přetížené tělo, je přetížená i naše mysl. Pokud vyčistíme své tělo, začne se čistit i naše myšlení.

4. Vše je o prioritách

Životní prioritou číslo jedna je vaše vlastní blaho (zdraví, štěstí, klid) a rozšíření Vědomí. Tím, že rozšíříte svoje Vědomí, začnete se stávat sebevědomým člověkem.

Jak na to?

  • Přestaňte hájit své názory na to, co je dobré a co je špatné, stáváte se tak nepřípustní novým myšlenkám. Známe to všichni, kolikrát si myslíme, že máme pravdu, tvrdě si za tím stojíme a pak se ukáže, že je vše jinak. Nic není dobré ani špatné, bílé nebo černé, nic není štěstí anebo neštěstí.  Vše je na úhlu pohledu a v podstatě každý máme tu svou pravdu.
  • Přehodnocujte své názory, hodnoty, představy, cíle, naděje, agresivitu. Zastavte se na chvilku a zamyslete se nad tím, jestli chcete pořád to, co před několika lety. Vše se mění v proudu života. A je to tak zcela přirozené. Tak jak nabýváme zkušenosti, tak jak si více uvědomujeme sami sebe, tak se mění i náš pohled na život.
  • Naučte se důvěřovat své intuici. Často slýcháme od ostatních: “Ale já žádnou intuici nemám!“ Máme ji všichni, ale nejsme schopní ji vnímat. Intuice je náš vnitřní hlas, ale silnější je naše hlava, naše myšlenky. Zkuste se více pozorovat. Pozorujte ty první myšlenky, které k vám přicházejí – to je vaše intuice. Pak už začíná pracovat hlava. Určitě to znáte ze svých zkušeností, že jste něco řešili a říkali jste si, co a jak máte udělat a pak přišla na řadu hlava a udělali jste to po analýze rozumu úplně jinak. A pak to dopadlo jinak a řekli jste si : „Ale já jsem to věděl“.
  • Uvědomujte si své „omyly“ a snažte se je napravit. Je to jedna z nejdůležitějších věcí, kterou se kdy naučíte. Kolikrát uděláme, nebo řekneme něco z našeho ega a pak toho i litujeme, ale právě to ego nám už nedovolí, abychom vše napravili. Jestli se v takové situaci nacházíte, na nic už nečekejte a jednejte. Uvidíte, jak se vám neskutečně uleví. Rozpustíte tak blok energie, který se vytvořil. Odpuštění druhému je odpuštění sobě. Vždyť jsme všichni jedna energie a všichni toužíme po tom, abychom byli šťastní.
  • Mějte rádi sebe a ostatní. Naučte se milovat. Naučte se milovat se vším všudy a pokud se vám něco na vás nelíbí, tak na tom pracujte. Přijetí sebe  sama je důležité. Uvědomte si jednu věc. Naše tělo a celkově náš život jsme dostali darem a my si toho kolikrát nevážíme.
  • Buďte vděční. Vděčnost je nejsilnější vibrační myšlenka, jakou známe.  Mnoho lidi neumí projevit vděčnost, jelikož vše už bereme jako samozřejmost. To, že žijeme, to že máme dvě ruce, dvě nohy, vidíme, slyšíme, máme kde bydlet, máme kde spát, máme co jíst a mohli bychom jmenovat donekonečna. Poděkujte každý den za to, co máte. A nejen to. Buďte vděční i za to „špatné“, co se vám v životě děje. Protože právě to vás posouvá v životě nejdál. Ale to vidíme kolikrát až s odstupem času. Spousta lidí si neustále stěžují , jak je vše bolí, jak je venku škaredě, jak je to těžké atd. Zkuste veškerou stížnost převrátit na vděčnost a uvidíte, začnou se dít zázraky. Nevěříte? Pozorujte své myšlenky.
  • Naučte se naslouchat, aniž byste udělali předčasný úsudek, nebo něco hodnotili jako dobré a špatné. Naslouchání druhému je v dnešní společnosti největší problém. Jsme tak zaujatí svým názorem, že kolikrát nechceme ani připustit to, co říká ten druhý. Když připustíme fakt, že všichni mají pravdu v dané úrovni vědomí, staneme se tak otevření přijímat vše, co k nám přichází. Více pozorujte druhého člověka, co vám říká. Sledujte jeho gesta, mimiku tváře, jak se chvěje. Buďte více otevření a nedělejte předčasné závěry.
  • Uvědomujte si váš nový stav vědomí. Známe to všichni. Kolikrát si říkáme:“Chtěl bych být mladší, ale s tím rozumem, co mám teď.“ Tak si uvědomujeme posun, který jsme udělali. Je to náš přirozený vývoj. Učíme se pořád, a to je na životě úžasné. Pozorujte každý svůj posun, každou změnu myšlení, každé nové uvědomění.

Můžeme přečíst spousty knih, článků, ale pokud se nepropojíme sami se sebou, nikdy nemusíme nic pochopit. Dělejte pro sebe maximum a vše pozorujte. Pozorujte každý posun, neúspěch, každou myšlenku a každý svůj nádech a výdech.

Osvoboďte se od starých zažitých programů a vzorců, které jste získali z generace na generaci, ze systému, školy, od rodičů. Když to uděláte, najdete svobodu sami v sobě.

Abychom se stali ve svém životě úspěšní, není důležité vzdělání, inteligence, znalosti, dokonce ani zkušenosti. Svět má totiž plno vzdělaných ztroskotanců. Stačí nám pouze vytrvalost a odhodlání. Vytrvalost je hnací síla, která odděluje úspěšné lidí od těch neúspěšných. Vytrvalost je spolehlivý základ pro váš cíl.

Svůj život si vytváříme svými myšlenkami. Nejsme to, co si myslíme, že jsme, ale co myslíme, to jsme!  Řekněte si tu větu několikrát za sebou! Přitahujeme si do života vše, na co myslíme. Celý náš život je odrazem našich myšlenek.

Jděte si za tím, co chcete, co vás baví a naplňuje, protože váš život máte pevně ve svých rukou.

I když rozhodnutí bývá těžké, protože máte svou jistotu a vidíte několik možností, máte strach a obavy, udělejte to! Rozhodněte se!  Když už se rozhodnete, pak už nejsou pochyby a hlavně se vám otevřou další nekonečné možnosti.

Přeji vám klid a lásku ve svém životě.

kouč Iveta Ďuríková
příběh Ivety

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *