Čtyři nejčastější chyby ve snídani

Snídej jako král – to je věta, kterou jsme snad všichni slýchávali, když jsme byli dětmi. A bohužel,  mnozí tuto větu říkáme i dnes svým dětem.

Pojďme se společně podívat, jaké jsou 4 nejčastější “snídaňové” chyby:

  1. Švédský stůl – lidé, kteří mají ráno dostatek času a holdují tzv. švédskému stolu,  vytáhnou z lednice téměř vše  a s chutí se do té naprosto nesourodé směsice jídla pustí. Tím v žaludku smixují téměř všechno, co je napadne. Od rohlíku s medem, marmeládou, přes krajíc chleba se salámem, vajíčko, či párek. A na závěr nějaký ten kus ovoce, aby se neřeklo. No nedej Bože, když manželka nebo babička upekla ještě čerstvou buchtu 🙂 To se potom nemůžeme divit, že jsme celé dopoledne unavení, neboť naše tělo musí veškerou svou energii vynaložit pro zpracování pořádné ranní nálože.
  2. Sacharidová snídaně –  konzumují lidé, kteří si dají rádoby zdravou snídani, například jablko, nebo jiné ovoce, kupované slazené müsli, chleba s máslem a medem a další lupínkové „zdravé snídaně“. Naše tělo tak startujeme snídaní s vysokým obsahem jednoduchého cukru a s malým obsahem bílkovin. Tím se dostáváme opět do známých vln výkyvu cukru v krvi, kdy rovněž nadměrně zatěžujeme slinivku vyplavováním inzulinu, který tu nálož cukru zredukuje.
  3. Místo snídaně cigareta a kafíčko – to je první věc, kterou někteří po ránu dělají. Přes noc a po ránu tělo vylučuje vodu, a proto jako první, o co si ráno říká, je opět voda. A když mu dáme kávu v kombinaci s nikotinem, je to jako bychom chtěli vzít bič na schvácenou herku. Tělo strádá už od rána, ale my očekáváme naprostou soustředěnost v práci, ve škole, nebo chceme podat sportovní výkon.
  4. Ráno bez snídaně – denně se setkáváme na našich kurzech spíše s tím, že lidé snídani vynechávají. Jejich odpověď na otázku, proč nesnídají je, že buď  ráno jejich žaludek není schopen přijmout pevné jídlo a požít třeba chléb , anebo jsou přesvědčeni, že při hubnutí je výhodné nesnídat. Že tak prodlouží dobu, kdy nepřijmou žádné kalorie a lépe tak zhubnou. Což je samozřejmě úplně naopak, protože tímto si pouze zpomalí metabolismus a zastaví hubnutí.

Je pravda, že po noci, kdy se nic nekonzumuje a netráví, je hladina cukru v krvi vyrovnaná, množství inzulinu, vyloučeného slinivkou břišní, je nízké a možná pak opravdu není hlad. Nejíst pravidelně a nechávat mezi jídly dlouhou pauzu je však pro hubnutí z mnoha důvodů opravdu nevýhodné.

Anglický výraz pro snídani breakfast znamená přerušení hladovění. A jak všichni víme, při hubnutí nesmíme mít hlad. Tělo je po dlouhé noci připraveno přijmout energii, která slouží pro aktivitu celého dne.

Mnohdy za tím, že nedokážeme ráno nic přijmout,  je i podvědomý stres. V dnešní době spousta lidí vstává a je stažena úzkostí.  První myšlenka je – jak dnešek zvládnou v práci, do které nechodí rádi,…a než tyto myšlenky odezní, nedokážou nic sníst.

Naše doporučení:

Nedokážeme kousat, ale dokážeme pít. Proto přinášíme tekutou, nebo kašovitou snídani, která  obsahuje více živin a tím je i pro naše tělo výhodnější.

A samozřejmě nejvhodnějším prvním pokrmem dne, který můžeš svému tělu připravit,

je vyvážená snídaně. Pokud ve snídani dodáš tělu vyvážené množství komplexních sacharidů

a kvalitní bílkoviny, budeš z toho krásně čerpat celé dopoledne. Snídej jako kráááál.

  1. snídaně:

Pohanka na sladko

40 g pohanky, šálek vody, 2 lžíce sojového nápoje Extra protein, 1 lžíce medu, chia semínka,

10 g mandlí, lžíce borůvek (nebo jiného ovoce), 1 lžička skořice

Příprava: Umytou a v sojovém mléku krátce povařenou pohanku smícháme s ostatními surovinami.

Pohanka na sladko

  1. snídaně:

Smoothie

150 g ovoce (lesní mražené), ½ tvarohu polotučného, 2 lžíce sojový nápoj extra protein,   kešu 10 g, šálek vody

Příprava: Všechny suroviny rozmixujeme na hustý lahodný nápoj.

Smootie

 

Budeme rádi, pokud nám písneš do diskuze tvé zkušenosti se snídaní.

Snídáš?

 

  • Jestli ano, tak co?
  • A jak se cítíš po své snídani?
  • Nesnídáš? Napiš nám tvůj důvod proč.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *