7 nejčastějších chyb při cvičení

Abyste mohli čerpat všechny zdravotní benefity ze cvičení, doporučuje se být aktivní několikrát v týdnu a chcete-li získat skvělé výsledky a udržet je dlouhodobě, pak je třeba zabránit nejrůznějším chybám, kterých se lidé na začátku sportování dopouštějí.

7 nejčastějších chyb při cvičení

1. Záměrné vynechání rozcvičky a  lehkého dynamického protažení

Dynamické protažení s mírnými pohyby pomůže zahřát svaly a připravit na trénink.Vyzkoušejte kroužení pažemi, kmitání nohy a mírné předklony a záklony.

2. Někdy méně znamená více.

Velké nadšení a přecenění vlastních sil, může končit nepříjemnou svalovou bolestí a někdy i úrazem. Chceme-li se dostat rychle do kondice, což může být opravdu zážitek spojený s první návštěvou posilovny, fotbalového zápasu, nebo náročného výstupu na nějaký kopec v přírodě, musíme si uvědomit, že pokud jsme leželi měsíce na gauči, nebo převážně seděli u pracovního stolu, nebude to dobrý nápad. Naše šlachy, kolena, kyčle a svaly nejsou připravené na takovou zátěž a námahu hned ze startu. Chceme vás povzbudit, abyste si našli na první začátky sportování nějakého zkušeného poradce nebo tým, kteří vás povedou. Máte pak svého průvodce, který dohlíží na to, abyste nepřecenili své síly a zároveň vás povzbuzuje, abyste brzy neztratili motivaci hned u prvního pokusu. Cvičení by mělo být zábavné. Jakmile se tělo zahřeje a zdokonalí můžete najít svého vnitřního sportovce a zvýšit intenzitu.

3. Nedodržování cvičebního plánu a vynechání základních fází

Chcete vytvarovat postavu, zpevnit svaly, zlepšit držení těla, cítit se dobře a být fit? Pokud ano, tak byste měli dodržovat základní zásady při cvičení. Velmi důležitá zásada je následování jednotlivých fází cvičebního plánu. I když jste zkušení sportovci, vyplatí se začít nejprve zpevněním svalového korzetu.

4. Špatně sestavený cvičební plán.

Každý, kdo začíná s cvičením, ať ve fitness centrech, nebo sám doma má za cíl vypadat a cítit se dobře, ale jen málo z kdo si dokáže sám poradit. Týká se to nejen špatného provedení cviku, ale i skladby tréninku. Také ne každý si uvědomuje, že zhubnout není jen o úbytku kilogramů, ale hlavně o úbytků tuků v těle a nárůstu svalové hmoty.

5. Nesoustředění se na samotný cvik a tím pádem jeho špatné provedení

Dokážete-li se plně soustředit, půjde vám cvičení mnohem lépe a dosáhnete výsledků mnohem efektivněji, než když se necháte u cvičení rozptylovat všemi možnými vnějšími a vnitřními podněty. 100% soustředěnost na daný cvik vám zaručí jeho správné provedení a výsledek. Soustředěnost je dovednost, kterou si musíme vypěstovat.

6. Nesprávné dýchání

Většina z vás už ví, že dýchání je alfa a omega cvičení, ale naučit se správně dýchat může být pořádný oříšek pro každého. Cvičení a dýchání je na sobě závislé a jedno ovlivňuje druhé. Když cvičíme, snažíme se to udýchat a vlastně dýcháme špatně. Správným dýcháním si zvýšíme výkon a nejste unavení tím, že dostaneme do svého těla více kyslíku. Bez vědomého nádechu a výdechu nebude naše tělo pořádně fungovat, a proto hluboký nádech a co nejdelší výdech je při cvičení velmi důležitý.

7. Nevhodná strava před i po cvičení

Každý seriózní sportovec ví, že správná výživa je zásadní. Zajímavé je, že někteří sportovci tomu příliš velkou pozornost nedávají. Dokonce i špičkový fotbalista jako je Cristiano Ronaldo, přiznal, že to na počátku své kariéry moc neřešil. Sám uvádí: “Když jste mladí, nepřemýšlíte moc o výživě a zdravém jídle, nebo správné hydrataci. Myslel jsem spíš na hraní a na radost ze sportu. Až později jsem si začal uvědomovat, jak je pro můj výkon výživa důležitá”.

Výživa je opravdu důležitá, a to nejen pro samotný sportovní výkon, ale i pro regeneraci po sportu. Můžeme vám poradit. Více zde

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *